Dr. Kiss Tamás Balatonederics Díszpolgára

Az 1956-os forradalmunk 50. évfordulóján falunk díszpolgári címét dr. Kiss Tamás vehette át.

A kitüntetett a közelmúltban a megtisztelő Tőkés László díjban részesült. E díjat a forradalomban és szabadságharcban jelentős szerepet betöltő személynek kívánták adományozni – mondta el köszöntő beszédében Lengyel Szabolcs, a Tőkés Alapítvány elnöke. Erről az eseményről a Magyar Nemzet Napilap október 11-i száma és ennek nyomán a Dobszó is beszámol.

Kiss Tamás életútjának sarkalatos állomásai: Balatonedericsen született, mindkét szülője pedagógus volt. 1956 október 13-23 között – ahogyan 2002-ben megjelent könyvében írja – Szegeden néhány fiatal egyetemista szabad elhatározásából létrejött a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ), amelynek egyik szervezője és vezetője volt. Kezdetben ifjúsági érdekvédelmi szervezetnek indult a csoportosulás, majd hamarosan politikai követeléseket is programba vettek a szervezők Ezek a követelések megjelentek az ország többi egyetemén is október 22-én. A Szegedről kiinduló pontok magukba foglalták a nemzet függetlenségének, a nemzeti jelképek visszaállításának, a demokratikus választási rendszer bevezetésének, az elmúlt időszak bűnösei felelősségre vonásának és Nagy Imre vezetésbe való beválasztásának követelését, amelyek 23-án a forradalom követeléseivé váltak.

A forradalom után megtörtént a megtorlás: 1957. április 29-én letartóztatták, nyolcévi börtönbüntetésre ítélték, amit később 5 évre csökkentettek. Végül amnesztiával szabadult, több mint 3 évet töltött ténylegesen börtönben. Szabadulása után csak fizikai munkát vállalhatott, majd 1970-ben engedélyezték számára az egyetemi tanulmányok folytatását.

Levelező tagozaton, az ELTE-n jogászként doktorált 1975-ben. Vállalati jogászként dolgozott Balassagyarmaton. 1990-94 között ugyanitt alpolgármester volt. 1996-99 között a miniszterelnöki kabinetirodán kormány főtanácsadó. Ekkor Mádl Ferenc köztársasági elnök Nagy Imre érdemrendet adományozott neki. Nyarait ma is balatonedericsi szülői házában tölti.

A mostani Tőkés László díj átadásakor Balás-Piri László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság alelnöke méltatásában megemlítette, hogy a budapesti Kossuth téren a Forradalom Lángja emlékmű létrehozásának megszervezése is Kiss Tamás nevéhez fűződik.

Az ünnepi esemény befejezéseként a kitüntetett dr. Kiss Tamás a neki ítélt Tőkés–díjat, amelynek összege félmillió forint, átadta az Erdélyi ’56-os Bajtársi Társaság vezetőjének, Józsa Csabának, a sepsiszentgyörgyi Vargha Mihály szobrászművész által tervezett ’56-os emlékmű avatásának támogatására.

Dr. Kiss Tamásra emlékezünk!

Községünk díszpolgára, 1956-os hős, életének 90. évében 2024. novemberében elhunyt.

Balatonederics a szívében élt, nyarait a szülői házban töltötte.

Tisztelettel és szeretettel gondolunk rá, emléke szívünkben él.

Isten nyugosztalja!

 

Magyar falu program

Közadattár

Legfrissebbek

Következő események

november 2024
No event found!
Load More