Varga János Balatonederics Díszpolgára

Varga János díszpolgári címet kapott 2007. március 15-én.

MOTTÓ:
„Ma is tanítanék, mert a tudomány nem változik, csak fejlődik. A világ változhat, de a természet törvényei időtállóak.”

Varga János (1926 – 2019.) 1926. október 20-án született Balatonedericsen. 1932-1936 között itt végezte el az elemi iskola öt osztályát. Ezután 1936. és 1940. között a Polgári Fiúiskola tanulója volt Tapolcán, majd 1941-ben ösztöndíjasként került a Muraközben lévő Csáktornyai Tanítóképzőbe. Itt végezte tanulmányait 1944. november végéig, amikor a szerb és horvát csapatok offenzívája miatt menekülnie kellett Csáktornyáról. Nehéz körülmények között ért vissza Balatonedericsre.

Itt már folyt a 17-19 éves korú leventék elszállításának szervezése. Őt is kötelezték, hogy 52 edericsi társával együtt Németországba menjen katonai kiképzésre. Tíz nap alatt értek a Balti-tengerhez, ahol egy támaszponton gyalogos kiképzést kaptak A szovjetek előrenyomulása miatt visszavonulásra kaptak parancsot. 1945. április végén az angol hadsereg fogságába kerültek. Hadifogolytáborba vitték őket, ahonnan 1946. május 20-án jutottak haza.

1946. szeptemberében a Pápai Állami Tanítóképzőben folytatta tanulmányait. Itt szerzett tanítói diplomát 1948. június 8-án. 1949. és 1953. között másoddiplomás képzés keretében munka mellett tanult Budapesten, majd Pécsett matematika-fizika szakon. 1953-ban kapta meg általános iskolai tanári diplomáját a Pécsi Pedagógiai Főiskolán.

1948-1950 között a Zala megyei Bocskán tanított, innen a szintén Zala megyei Petőhenyére került, ahol 2 évig dolgozott. 1952. szeptember 1-én pályázat útján került haza Balatonedericsre, ahol 1955-ben kapott megbízást az iskolaigazgatói teendők ellátására.

1951-ben megnősült. Felesége néhai Szabó Mária szintén falunk szülöttje és ő is tanárként dolgozott iskolánkban. Házasságukból egy fiuk született, neki is tanári végzettsége van. 1952-ben, amikor munkába állt Edericsen, az oktatás feltételei nagyon szerények voltak, 170 tanuló oktatására mindössze 4 tanterem állt rendelkezésre, ebből 2 ún. szükségtanterem volt. A tanítás délelőtt és délután váltakozó rendben folyt. A szülők, a nevelőtestület és a helyi vezetés összefogásával sikerült megoldani a templom melletti iskola korszerűsítését 1958-1960 között, majd a Svastics féle iskola tulajdonjogának megszerzése után 1960. és 1966. között megtörtént annak átépítése is. Hálásan emlékezik az akkori szülői munkaközösségre, akik nagy anyagi, fizikai és erkölcsi támogatással segítettek ezeknek a munkálatoknak az elvégzésében.

A 60-s években került sor az óvoda létrehozására is, amely nagy segítséget jelentett a dolgozó szülőknek.

Az 1970-es években következett az iskolák körzetesítése. Először a nemesvitai iskola egyesült a balatonedericsivel, amely a körültekintő pedagógiai munka eredményeként sikeres volt. Ezt követte az évtized végén a lesencetomaji, lesenceistvándi és a balatonedericsi iskola közös igazgatás alá vonása, azonban mindhárom iskola önállóan működött tovább. Az igazgatói irányítás továbbra is Varga János kezében maradt. A közös vezetés lehetővé tette a tanulmányi színvonal további javítását.

Az iskola szakmai felügyeletét ellátó szervek is pozitívan értékelték elért eredményeit. (A Művelődésügyi Minisztérium saját költségén lakást vásárolt a balatonedericsi iskola nevelői részére lakáshelyzetük javítása érdekében.) A tárgyi segítségen túl több pedagógiai, szakmai kitüntetést kapott. Mint igazgató a személyi, tárgyi és tanulmányi színvonal fejlesztésért részesült több ízben elismerésben:

Az Oktatásügyi minisztérium:
1970-ben Az Oktatásügy Kiváló Dolgozója
1978-ban Kiváló Munkáért
1987-ben Gyermekekért Érdemérem, valamint a Pedagógiai Szolgálati Emlékérem kitüntetésekben részesítette.

A kötelező nyugdíjkorhatárt meghaladva, 1987. október 31-én, 61 éves korában vonult nyugdíjba.

Megelégedéssel tölti el, hogy az őt követő igazgatók, és a nevelőtestület tovább folytatta a megkezdett munkát; magas szinten végzik a tanulók oktatását és felkészítését a továbbtanulásra. Örömteli esemény volt számára, hogy az iskolát az önkormányzat átépítette az elmúlt években még korszerűbbre és szebbre.

Varga János, a község díszpolgára, a balatonedericsi általános iskola volt igazgatója 2019. februárban visszaadta nemes lelkélt a Teremtőnek.

2019. február 23-án, szombaton a balatonedericsi temetőben kísérhették utolsó útjára a gyászolók.

Emlékét kegyelettel megőrizzük!

Magyar falu program

Közadattár

Legfrissebbek

Következő események

december 2024
Nem találtunk eseményt!
Tovább